Lokaty bankowe od A do Z

Na ile opłacalne są lokaty bankowe?

Lokaty są najczęściej definiowane jako forma umowy zawieranej przez obiekt bankowy z klientem, na podstawie których bank obliguje się do tego, że spienięży sumę przekazaną mu przez klienta wraz z dodatkowymi odsetkami. Lokatę można więc scharakteryzować jako nowoczesny produkt o charakterze finansowym pozwalający na poczynienie oszczędności. Jej działanie odznacza się prostotą, choć nie jest to jedyny powód ogromnego zainteresowania, jakim się ona cieszy.

Lokaty bankowe posiadają także szereg dodatkowych zalet, które również nie mogą być ignorowane przez osoby zainteresowane korzystaniem z nich. Nie każdy może pochwalić się imponującymi oszczędnościami, gdy jednak w grę wchodzą lokaty bankowe okazuje się, że te ostatnie nie są nam wcale potrzebne. Ich uruchomienie wymaga naprawdę niedużych pieniędzy, a ponieważ oprocentowanie tego produktu bankowego nie zmienia się, możemy liczyć nie tylko na gwarancję przychodu, ale również na to, że już w momencie zakładania lokaty możliwym stanie się jego oszacowanie przez nas.

Osoba korzystająca z lokaty bankowej nie musi być też wcale doświadczonym inwestorem, nie wymaga się też od niej znajomości aktualnej sytuacji rynkowej i wiedzy na temat tego, jak będą wpływać na nią zróżnicowane czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne. Co więcej, samo założenie lokaty jest coraz łatwiejsze i obecnie, jeśli nie mamy na to ochoty, nie musimy już nawet odwiedzać siedziby banku, z którym chcemy współpracować.

Lokaty są też produktem bezpiecznym do tego stopnia, że nawet ewentualne bankructwo banku, któremu powierzyliśmy nasze oszczędności, nie przyczyni się do tego, że stracimy złożone na niej środki. Wszystkie te argumenty pozwalają nam sądzić, że lokaty są wolne od jakichkolwiek wad, okazuje się jednak, że nasza sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Już choćby samo ich zakładanie wiąże się z pewną niedogodnością, musimy mieć bowiem świadomość tego, że przynajmniej na jakiś czas przyjdzie się nam z tego powodu rozstać z posiadanymi przez nas funduszami.

Nie można zapominać też o tym, że przedterminowe zerwanie umowy zwykle jest jednoznaczne z utratą odsetek, jakie udało się nam uzbierać. Co więcej, lokata nie jest rozwiązaniem, które generuje spektakularne zyski. Przychód jest stosunkowo niewielki, a do tego konieczne jest pokrycie nałożonego przez państwo podatku od oszczędności.

Zobacz
Komentarze (0)