Lokaty bankowe od A do Z

Lokaty terminowe i ich specyfika

Lokaty terminowe są jednym ze skuteczniejszych sposobów na ochronę zgromadzonych przez nas środków finansowych przed inflacją. Owszem, pieniądze można też oszczędzać w domowym zaciszu, należy jednak liczyć się z tym, że pomimo niezmiennego nominału, z czasem ich wartość będzie coraz mniejsza.

Przyczynia się do tego wzrost cen, który sprawia, że w przyszłości za zaoszczędzone środki kupimy mniej niż ma to miejsce obecnie. Nasze pieniądze mogą być chronione na przynajmniej kilka sposobów, nie da się jednak ukryć, że to właśnie umieszczenie ich na lokacie bankowej jest tym, który możemy uznać za sprawdzający się w największym stopniu. Na co powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę, gdy zależy nam na wyborze naprawdę wartościowej lokaty?

Bez względu na to, jaka inwestycja wydaje się nam najatrakcyjniejsza, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy krok, jaki zamierzamy podjąć, jest w pełni przemyślany. Jeśli więc ma być to lokata, musimy skoncentrować się przede wszystkim na oprocentowaniu pamiętając o tym, że im jest ono wyższe, tym lepiej. Oczywiście, analizie możemy poddawać także szereg innych czynników.

Jeśli chcemy być zadowoleni z dokonanego przez nas wyboru, zwracajmy uwagę również na to, czy sama obsługa rozwiązania finansowego, z którego korzystamy, jest tak wygodna, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Niejednokrotnie okazuje się, że już nie tylko zakładanie, ale również likwidowanie lokaty bankowej, może być dokonywane za pośrednictwem Internetu, a przecież bank oferujący nam najbardziej atrakcyjne finansowo rozwiązanie tego typu, wcale nie musi być instytucją położoną najbliżej naszego domu. Nie każdy ma czas na odwiedzanie jego siedziby, a nie brakuje również osób, które zwyczajnie tego nie lubią.

Jeśli zależy nam na wiedzy na temat tego, ile rzeczywiście zarobimy, powinniśmy upewnić się również, czy od naszych dochodów będzie pobierany podatek, czy też nie. Jeszcze nie tak dawno można było w tym kontekście liczyć na lokaty jednodniowe, obecnie jednak nie ma już mowy o tym, aby takie rozwiązanie zwalniało nas od konieczności przekazywania części dochodów do budżetu państwa. Nie powinniśmy też zapominać o tym, że lokaty terminowe mogą mieć zróżnicowany charakter, mamy więc do czynienia choćby z polisolokatami o dużej stopie zwrotu, ale i sporym ryzyku.

Zobacz
Komentarze (0)