Kredyty

Podstawowe różnice pomiędzy kartami debetowymi i kredytowymi

Karty debetowe można odróżnić już na pierwszy rzut oka. Karty debetowe to tak zwane karty płaskie, na których numer karty i dane właściciela są po prostu nadrukowane na plastik. W przypadku kart pątniczych mamy do czynienia z tak zwanymi kartami wypukłymi, które posiadają litery i cyfry w specjalny sposób naklejone na otaczający je laminat.

Jest to jednak tylko różnica kosmetyczna, która tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia. Realne różnice pojawiają się w kwestii transferów pieniężnych, czyli tego, do czego obie karty zostały powołane.

Karta debetowa otrzymała swoją nazwę w odniesieniu do tego, że jest ona oparta o debet naszego konta bankowego, czyli o zgromadzone na nim środki pieniężne. Karta debetowa jest zawsze połączona z rachunkiem bankowym i jest do niego wydawana w sposób automatyczny, także dla osób niepełnoletnich, jeśli zgodzą się na to ich opiekunowie. Zadaniem karty debetowej jest ułatwianie dostępu do pieniędzy na naszym koncie. Będziemy w stanie nią operować tylko wtedy, kiedy na tym koncie są jakieś pieniądze i w chwili, kiedy dokonamy jakiejkolwiek transakcji, suma ta zostanie z miejsca zablokowana. Innymi słowy, dzięki karcie debetowej dysponujemy własnymi pieniędzmi i jest to po prostu ułatwienie tej procedury.

W przypadku kart kredytowych jest inaczej, ponieważ taka karta jest efektem umowy klienta z bankiem. Jest to de facto umowa o otwartą linię kredytową dla klienta, ponieważ przy każdej transakcji kartą klient zaciąga pożyczkę banku. Płatnikiem w czasie transakcji nie jest klient, ale bank. To on przelewa własne środki na rzecz sprzedawcy czy kogokolwiek, komu przekazujemy nasze pieniądze. My potem musimy się rozliczyć z bankiem z naszej pożyczki. Zrobimy to bez odsetek, jeśli nasze zobowiązania zostaną spłacone w całości już w momencie zapadania należności. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ale bank wcale nie musi nam wydać karty kredytowej. Dostają ja tylko osoby, którym bank jest skłonny zaufać i do tego bank zawsze wprowadza limity na karcie, które mogą być bardzo niskie, na przykład kilkaset złotych.

Zobacz
Komentarze (0)