Kredyty

Kredyt deweloperski w praktyce

Kredyty deweloperskie są specjalnym rodzajem kredytów inwestycyjnych przeznaczonych dla firm działających w branży właśnie deweloperskiej. Pieniądze w ramach takiego kredytu można otrzymać tylko na cel związany z branżą nieruchomości, a konkretnie z inwestycjami w budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne i jednorodzinne oraz w różnego rodzaju nieruchomości komercyjne, takie jak powierzchnie biurowe czy powierzchnie usługowe. W to wliczają się także różnego rodzaju nieruchomości o przeznaczeniu mieszanym.

Kredyt deweloperski może finansować wszystkie etapy realizacji inwestycji w nieruchomości, w tym także zakup gruntu oraz część planistyczną całego przedsięwzięcia. Możliwe jest uzyskanie pieniędzy na zakup konkretnych nieruchomości, jej adaptację, remonty, a także na samą sprzedaż nieruchomości, kiedy wszystkie prace budowlane zostały zakończone. Kredyt deweloperski może mieć charakter refinansowania nieruchomości, czyli pokrywać wszelkiego rodzaju koszty bieżącej działalności związanej z inwestycją oraz spłacać poprzedni kredyt deweloperski.

Kredyty deweloperskie udzielane są spółkom celowym powołanym do realizacji inwestycji w nieruchomości, jak również innym firmom wykonującym tego typu projekty. Banki oczekują, że przedsiębiorca będzie w stanie wyłożyć przynajmniej 20% wartości całej inwestycji. Jego wkład może być wniesiony aportem, czyli na przykład w postaci nieruchomości gruntowej, jej uzbrojenia, a nawet samych planów. Ogólnie rzecz biorąc, jako wkład inwestora wliczane są wszystkie koszty, jakie poniósł na realizacje inwestycji. Typowy okres kredytowania to 2-3 lata na etap budowy nieruchomości. Kolejne 1-3 lat może obejmować okres realizacji sprzedaży nieruchomości.

W przypadku kredytów deweloperskich banki bardzo skrupulatnie badają inwestycję dewelopera, aby upewnić się czy wszystko jest zgodne z prawem. Oceniane są przede wszystkim lokalizacja, w której wznoszony będzie projekt, jak również dopasowanie podaży do popytu. Jeśli deweloper planuje inwestycję, która nie jest dobrze wpisana w zapotrzebowanie prezentowane na rynku, najprawdopodobniej nie otrzyma od banku pieniędzy. Na finansowanie nie mogą też raczej liczyć firmy, które działają narybku krócej niż jeden rok, jak również firmy, których właściciele widnieją w BIK jako dłużnicy. Innych wymagań nie ma.

Zobacz
Komentarze (0)