Finanse dla Ciebie

Złote monety nie tylko dla kolekcjonerów

W czasach zawirowań wielu inwestorów poszukuje alternatywnych sposobów inwestowania. A jeśli inwestycje w retro samochody, obrazy i inne przedmioty sztuki, konie, wino, a nawet czekoladę są nadal dość niezwykłe i dostępne dla niewielu, to monety inwestycyjne można kupić w oddziałach prawie wszystkich banków.

Monety bulionowe: co to jest i jak w nie inwestować?

Monety inwestycyjne – bulionowe, to najczęściej złote monety wykonane z metali szlachetnych, które znajdują się w legalnym obrocie i są prawnym środkiem płatniczym. Z tej definicji wynika wiele zarówno pozytywnych, jak i negatywnych wniosków.

Po pierwsze, złote monety bulionowe są prawnym środkiem płatniczym. Dzięki temu kupując/sprzedając takie monety, nie musisz płacić podatku VAT. To jest główna różnica między monetami inwestycyjnymi a monetami kolekcjonerskimi. Po drugie, monety inwestycyjne są wykonane z metali szlachetnych o najwyższym standardzie. Nowoczesne monety inwestycyjne produkowane są ze srebra, złota, platyny i palladu. Oznacza to, że w rzeczywistości to w twoich rękach, a nie gdzieś w banku, jak w przypadku bezosobowego konta, jest złoto.

Po trzecie, takie monety „są w legalnym obrocie i są prawnym środkiem płatniczym”, czyli emitowane są wyłącznie przez banki centralne. I to jest dodatkowa przejrzystość twoich inwestycji: zawsze możesz zobaczyć, na jakiej podstawie kształtuje się cena monety, jaka była jej dynamika w ostatnich latach i od czego ta cena zależy. Monety są wykonane z metali szlachetnych. Oznacza to, że ich realna wartość zależy bezpośrednio od dynamiki cen tych metali oraz, co niezwykle ważne, od dynamiki metali fizycznych, a nie terminowych (papierowych). Na przykład koszt jednej z najpopularniejszych w złotej monety inwestycyjnej „George the Victorious” zależy bezpośrednio od kosztu fizycznego złota w dolarach amerykańskich, który jest ustalany w Londynie. A jeśli złoto kupowane jest w obcej walucie, oznacza to, że istnieje bezpośrednia korelacja z kosztem koszyka dwuwalutowego, na który z kolei wpływa cena ropy i stan międzynarodowych zapasów.

Istnieją pewne zasady w przechowywaniu takich monet. Zdecydowanie odradza się otwieranie przezroczystego etui, w którym moneta jest sprzedawana, aby potrzymać ją w dłoniach, ponieważ na monecie pozostanie odcisk palca. I nawet jeśli na zewnątrz wydaje ci się, że pozbyłeś się śladów na monecie, w rzeczywistości mikroskopijne cząsteczki złogów tłuszczu pozostają na metalu, a następnie powodują jego reakcję utleniania. Tym samym moneta traci na wartości. W bankach do operacji z monetami (ważenie, kontrola) znajdują się specjalne narzędzia: rękawiczki i pęsety z miękkimi pęsetami. Z powyższego wynikają co najmniej dwa logiczne wnioski: inwestycje w monety prowadzą przede wszystkim do zachowania wartości, a nie do bezpośredniego dochodu, a w sensie inwestycji są wskazane tylko w długim okresie.

Złote monety inwestycyjne, które pochodzą z pewnego źródła można nabyć za pośrednictwem strony https://mennica-krakowska.pl/

złota moneta bulionowa

Czy złote monety kolekcjonerskie są więcej warte?

Aby monety były opłacalne, musisz zebrać portfel inwestycyjny i odczekać co najmniej pięć lat. Aby zainwestować w metale szlachetne, możesz otworzyć bezosobowe konto metalowe lub kupić sam metal w monetach, lub sztabkach. Kiedy mówią o inwestowaniu w metale szlachetne, mamy na myśli specjalne monety, które są emitowane dla inwestorów i kolekcjonerów. Mają nominał, ale nie są dopuszczone do obiegu. Monety wykonane z metali szlachetnych mają charakter inwestycyjny i pamiątkowy.

Monety inwestycyjne są w rzeczywistości gwarantowaną przez państwo wagą metalu, wyemitowaną w formie monety. Nakłady takich monet są duże, więc nie są uważane za rzadkie i mają niewielką wartość kolekcjonerską. Jednak łatwiej je sprzedać. Aby inwestować w metale szlachetne, lepiej kupować monety inwestycyjne.

Monety pamiątkowe są zwykle bite z okazji ważnych dat historycznych. Zwykle nakłady są niewielkie: od 100 sztuk do 25 tys. Główną wartością jest kolekcjonerstwo. Cena monet okolicznościowych zależy głównie od popytu ze strony kolekcjonerów, więc trudniej je kupić lub sprzedać, a inwestycje w nie są bardziej ryzykowne – ale potencjalnie bardziej opłacalne.

Monety inwestycyjne i okolicznościowe zawsze wyglądają „elegancko”, ponieważ są bite na specjalnym sprzęcie o wysokiej jakości bicia. Monety z metali szlachetnych nie są walutą, więc nie ma oficjalnych kursów, po których są one sprzedawane lub kupowane. Aby ocenić, ich wartość, musisz najpierw obliczyć wartość monety. Przede wszystkim mają na to wpływ dwa czynniki: masa metalu i nakład. Im większa masa metalu i im mniejszy nakład, tym droższa moneta. Masę metalu można często znaleźć na samej monecie.

Zobacz
Komentarze (0)