Finanse dla Ciebie

Zakupy ratalne - blaski i cienie

Relatywnie często znajdujemy się w sytuacji, w której trafia się nam znakomita okazja na wejście w posiadanie rozwiązania, które zawsze chcieliśmy mieć na preferencyjnych warunkach. Jeśli więc planujemy zakup, który nie jest możliwy do sfinalizowania wyłącznie w oparciu o nasze obecne oszczędności, doskonałym pomysłem może się okazać spłacenie go na raty.

Zakupy ratalne - kiedy się opłaca?

Oczywiście, mają one sens jedynie wówczas, gdy starannie przeanalizujemy szczegóły dostępnej oferty, okazuje się bowiem, że również sprzedaż ratalna może okazać się pułapką zastawioną na nas przez firmę, która myśli o wzbogaceniu się naszym kosztem. Najbardziej kuszącym hasłem reklamowym jest, oczywiście, to, które informuje nas o możliwości zakupu produktu dzięki ratom 0 procent. Okazuje się jednak, że nawet ta pozornie bezpieczna oferta może okazać się rozwiązaniem dość skomplikowanym. Pierwsze spojrzenie na raty zwykle nie ujawnia dodatkowych kosztów, na jakie musimy się zgodzić. Takim kosztem może być choćby dowóz i montaż sprzętu, a także ubezpieczenie, którego wcale nie potrzebujemy i które nie jest atrakcyjne z naszego punktu widzenia.

Zakupy ratalne - ile rat?

Innym problemem może się okazać liczba rat, jakie przyjdzie nam spłacać. Jeśli zależy nam na dopasowaniu ich do naszych rzeczywistych potrzeb, niejednokrotnie okazuje się, że mamy do czynienia z opcją dostępną, ale płatną dodatkowo. Jeszcze przed podjęciem decyzji dobrze jest więc zastanowić się nad tym, czy chcemy płacić określoną kwotę przez wyjątkowo długi okres. Nawet niewielka suma może być w takim przypadku sporym obciążeniem.

Zakupy ratalne - dla kogo?

Nie można tez zapominać o tym, że zakupy ratalne nie są wcale dostępne ani dla wszystkich, ani bez względu na okoliczności. Warto więc pamiętać o tym, że osoba, która chce skorzystać z takiej propozycji musi być pełnoletnia i mieć zameldowanie w Polsce. Choć nie jest to reguła, nieoprocentowane raty często wiążą się też z dodatkowymi formalnościami, nie powinniśmy być więc zaskoczeni, gdy poprosi się nas o zaświadczenie o zatrudnieniu lub zaświadczenie o zarobkach. Problemem mogą zresztą okazać się nie tylko same raty, ale i towarzyszące nam przeświadczenie, że właśnie natrafiliśmy na okazję, która zdarza się tylko raz.

Jeszcze przed decyzją o zakupie warto jednak przeanalizować ofertę innych punktów sprzedaży, w tym zwłaszcza ofertę sklepów internetowych. Może się okazać, że oferta wcale nie jest tak atrakcyjna, jak się nam początkowo wydawało, a i raty oferowane w sklepie internetowym mogą być przyznane przez bank na korzystniejszych zasadach. Oczywiście, zakup na raty może być korzystny, należy jednak podchodzić do niego z rozsądkiem. Wózki widłowe zakup i oferta leasing.

Zobacz
Komentarze (0)