Okulary przeciwsłoneczne – zakup dla bezpieczeństwa oczu

Stopniowo wzrasta świadomość o niekorzystnym wpływie promieniowania UV na nasze ciało i oczy. Coraz więcej osób jest już świadomych faktu, że ekspozycję na ultrafiolet należy ograniczyć oraz chronić się przed nią. Dlaczego to robić i jak się zabezpieczyć ? Podpowiadamy.
Szkodliwy wpływ promieniowania UV
Promieniowanie ultrafioletowe, dzielące się na UVA, UVB i UVC, w nadmiarze może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Tak naprawdę dotyczy to dwóch pierwszych typów promieniowania, ponieważ UVC praktycznie nie dociera do powierzchni kuli ziemskiej. Chociaż promienie słoneczne przynoszą ze sobą atrakcyjną opaleniznę i możliwość błogiego leniuchowania na słońcu w czasie urlopów, to jednak nie można zapominać, że mają też wpływ negatywny. Do takiego na pewno zaliczymy możliwość powodowania i przyspieszania chorób nowotworowych skóry, na czele z osławionym czerniakiem. UV wpływa też na kwestie estetyczne – pod jego wpływem skóra robi się bardziej wiotka i traci naturalną jędrność. To proces zwany fotostarzeniem, w wyniku którego rozpadowi ulegają wiązania kolagenowe w skórze. Jak się uchronić przed promieniowaniem UV?
Ochrona ciała i skóry
Aby ograniczyć skutki wpływu promieniowania UV na skórę, najłatwiej jest... unikać słońca. Nie chodzi o to, by wpadać w paranoję i spędzać urlop w czterech ścianach. Jednakże dobrą praktyką jest schodzenie z bezpośredniego słońca w czasie, kiedy emisja promieniowania UV jest największa. W naszych warunkach klimatycznych jest to około godziny 12-15. Wskazane jest także, by nie odsłaniać zbyt dużo ciała, czyli wychodząc na mocne słońce mieć na sobie koszulkę czy pareo, a podczas plażowania być osłoniętym przez parasol . Oczywiście standardem powinno być korzystanie z filtrów przeciwsłonecznych, czyli używanie tzw. kremów do opalania. Filtry to również rzecz konieczna w okularach przeciwsłonecznych.
Ochrona oczu na słońcu
Nasz narząd wzroku jest szczególnie podatny na wpływ promieniowania UV. Jeśli zbyt długo przebywamy w pełnym słońcu, może nam grozić oparzenie spojówki lub rogówki, a w dłuższym czasie takie nawyki mogą prowadzić do zwiększenia zapadalności na choroby nowotworowe oczu. Dodatkowo skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, cienka, wrażliwa – wystawiona na promieniowanie słoneczne łatwo ulega foto-starzeniu, co owocuje zmarszczkami pod oczami i kurzymi łapkami. Rozwiązanie to oczywiście okulary przeciwsłoneczne lub ewentualnie specjalne nakładki na okulary korekcyjne, dzięki czemu można jednocześnie dobrze widzieć i chronić wzrok. Jednak jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? W końcu dostępnych jest tak wiele modeli... Kwestie wizualne są bez wątpienia ważne, jednak główną rolę gra filtr, chroniący przed słońcem. Powinien on być oznaczony jako UV400, czyli dający pełne zabezpieczenie przed promieniami UV. Brak takiego oznaczenia – oraz symbolu CE, oznaczającego deklarację producenta co do zgodności z normami UE – sugeruje, żeby zakupu dokonać w innym miejscu. Zarówno wygląd, jak i fason, to już kwestie drugorzędne, które trzeba dostosować do potrzeb i wymagań danej osoby. Jedni wybiorą sportowe okulary przeciwsłoneczne, lepiej leżące na głowie w czasie aktywności fizycznej, inni coś bardziej klasycznego, jak pilotki od Ray-Ban, a jeszcze inni zwrócą uwagę na markę i modowy sznyt, decydując się na okulary od Diora, Gucci czy Armani. Najważniejsze, by chroniły oczy, i by nie rozstawać się z nimi w czasie słonecznych dni, niezależnie od pory roku.
Artykuł partnera
Zostaw komentarz