Finanse dla Ciebie

Inwestycje i oszczędzanie – jak wybrać sposób?

Pierwszym krokiem na drodze do założenia konta oszczędnościowego i zapewnienia sobie zaplecza finansowego jest zebranie wiedzy o bankach. Wiele osób wybiera bank całkowicie losowo, na podstawie reklam widzianych w telewizji lub lakonicznej opinii znajomego. Warto jednak wiedzieć, że banki pobierają opłaty za swoje usługi i czasami opłaty te są nieadekwatnie wysokie.

Zebranie wiedzy na temat usług, opłat i oferty w rozmaitych bankach pozwoli podjąć świadomą i trafną decyzję, a następnie nie żałować jej i nie zmieniać banku w natychmiastowym trybie. Pierwszym krokiem musi więc być refleksja co do stanu własnej wiedzy o bankach. Gdy będzie on wystarczający, można zacząć szukać konta dla siebie.

Konta osobiste

Konto osobiste jest rachunkiem, który umożliwia posługiwanie się kartą oraz wykonywanie przelewów. Warto wybrać je dobrze, ponieważ może ułatwiać lub uprzykrzać codzienne działania. Konta osobiste stanowią najpopularniejszą usługę oferowaną przez każdy bank. Jak je wybrać? Najlepiej tak, by posiadało odpowiadające opcje, ale nie kosztowało przy tym fortuny. Liczą się opłaty za korzystanie z bankomatu, za kartę, za samo prowadzenie konta. Uwaga na ukryte koszty! Można je ujawnić, dokładnie czytając umowę zawieraną z bankiem.

Konta oszczędnościowe

Z kolei konta oszczędnościowe służą bardziej dalekosiężnym celom. Są zwykle obłożone pewnym oprocentowaniem, co znaczy, że pieniądze na nim zdeponowane zarabiają. Oprocentowanie jest najistotniejszym, oprócz pewności i zaufania do banku, parametrem. Nie warto liczyć oczywiście na wielkie pieniądze – oprocentowanie konta oszczędnościowego pozwala zwykle na zarabianie kilku złotych w skali miesiąca, w zależności od kwoty. Nadal jest to jednak lepsza opcja, niż trzymanie całej posiadanej gotówki w domu lub na zwykłym koncie osobistym. Często konta osobiste są sprzężone z oszczędnościowymi – zakłada się od razu dwa konta.

Lokata terminowa

nieco inną formą inwestycji jest terminowa lokata. Są zwykle oprocentowane wyżej niż konto oszczędnościowe, jednak wysokość tego oprocentowania (i zarobków) zależy od stopnia ryzyka utraty. Warto dokładnie poczytać o związku zysku z ryzykiem, ale ogólna zasada jest prosta – im większe ryzyko, tym więcej można zarobić. Nie jest to jednak dobra opcja dla każdego – ktoś, kto nie może sobie pozwolić na utratę choćby kilkudziesięciu złotych, podejmie lepszą decyzję nie ryzykując.

Wiedza dotycząca kont bankowych i ofert banków jest powszechnie dostępna. Trzeba jedynie po nią sięgnąć i spędzić nieco czasu dowiadując się, które z ofert są najkorzystniejsze.

Zobacz
Komentarze (0)