Finanse dla Ciebie

Bezpieczne inwestycje

 

Inwestowanie w złoto, niezależnie od jego konkretnej formy, nie różni się specjalnie od inwestowania w inne instrumenty finansowe, wie o tym każdy kto z tego rodzaju inwestycjami miał do czynienia.

Na samym początku należy dokonać oceny swojej sytuacji finansowej. Nie każdego stać na inwestycję w złoto. Nie jest wcale tak, że do inwestycji powinna się zabierać każda osoba, która posiada jakiekolwiek nadwyżki kapitałowe. Trzeba do sprawy podchodzić rozsądnie.

Na początku trzeba ustabilizować swoje finanse, co oznacza uzyskanie zrównoważonego budżetu i unikanie długów, co powinno nastąpić przed inwestowaniem. Potem można przejść do bezpiecznego inwestowania, czyli do oszczędzania obarczonego możliwie najmniejszym ryzykiem. Nie ma się tutaj co sugerować marketingowym określeniem „bezpieczna inwestycja”, które tak naprawdę nic nie znaczy. Całościowe ryzyko inwestycji jest oczywiście związane z niepowodzeniem się inwestycji, ale jego ważnym składnikiem jest też nasza ogólna sytuacja finansowa i życiowa. Zablokowanie pieniędzy jest ryzykowne, jeśli za jakiś czas mogą się nam one stać pilnie potrzebne.

Zanim zacznie się inwestowanie, trzeba mieć pewność, że możemy zamrozić nasze pieniądze w formie określonej inwestycji. Różne inwestycje mają różne bariery wejścia na rynek i wyjścia z niego. Niektóre formy inwestowania mają sens tylko wtedy, kiedy wchodzi się w nie przynajmniej na okres jednego roku i przyniosą straty przy krótszych terminach inwestowania.

Ważnym pytaniem dla inwestora jest to, czy może on sobie pozwolić na stratę inwestowanych pieniędzy. Nie chodzi oczywiście o planowanie bardzo ryzykownych inwestycji, ale inaczej podchodzi się do ryzyka, kiedy strata sumy X byłaby katastrofą. Inwestowanie można na tej podstawie zdefiniować albo jako poszukiwanie największej wartości, albo jako ochronę swojego kapitału. Nawet bezpieczne inwestycje mogą być bowiem ryzykowne w określonych warunkach.

Najważniejsze w inwestowaniu jest rozpoczęcie od sytuacji czystego konta. Oznacza ono, że nie powinniśmy inwestować naszych oszczędności do momentu, kiedy posiadamy różnego rodzaju pożyczki, które musimy spłacać. Warto jest stworzyć dla siebie poduszkę finansową w postaci wydatków kwartalnych lub z dwóch kwartałów, która powinna być dla nas non stop łatwo dostępna, zanim zabierzemy się za większe inwestycje.

Zobacz
Komentarze (0)